Світильня

Є варіанти назви села - Світильне, Світильня, Світильново. З переказу відомо, що тут був хутірець над Трубежем, навколо - плавні, і на горі ставили ліхтарі, щоби було видно, куди їхати. Тут же ходив паром через Трубіж. Це - древній сіверський маяк, що називався давнім українським словом - світило. З огляду ж на те, що світильнівська гора стоїть на березі величезного болота Трубайла, вона була важливим елементом обороної системи Остерсько-Трубіжського Змійового валу у світловій сигнальній системі.
Назва села Світильне споріднена і з назвою броварського озера - болота Світловщина. У селі зберігся до наших часів древній і екзотичний вид риболовлі: лучіння риби остю вночі при вогнях. Місцеві жителі кажуть: «Пішов на посвіт».
Обидві версії складають першооснову назви села, але закріпилася ця назва із будівництвом городища і створенням світлової системи сповіщення вогнем про небезпеку ворожих степових нападів.
За переказом, на трубізькому березі стояли світила, які при наближенні ворога попереджали сигнальним вогнем, вогняна сигнальна естафета - «пустити червоного півня». Ця версія стикується із походженням назви річки Трубіж-Рубіж. Старі люди розповідали, що степові орди від Переяслава йшли долиною Трубежа. За туману використовували звукову систему - трембіти спрямованого звуку. Козаки використовували схожі інженерні споруди - сигнальні вишки. Ставили стіжки сухого очерету, бо саме він міг дати за потреби яскравий вогонь. У сусідній Ядлівці на могилі стояв козак із віхою, сигналячи нею на відстані своїм побратимам по зброї... (більше інформації у книзі «Про золоту очеретину», щоб її придбати, дзвоніть, пишіть!)